Yaxshi kasb egasi boʻlish uchun oliy taʼlim kerakmi? - Rank.uz
Oliy taʼlim kelajakda kim boʻlish, nima qilishni xohlayotganingizni anglash uchun imkon. Talabalik yillari oʻz ustida ishlashdan tashqari,
nafaqat muayyan sohani oʻrganish, balki shaxs sifatida rivojlanish uchun ham eng yaxshi davrdir. Yaxshi kasb egasi boʻlish uchun-chi? Universitetni tamomlash muvaffaqiyatli karyeraga asos boʻla oladimi? Taʼlimga doir maʼlumotlarni oʻzida jamlagan rank.uz koʻpchilikni qiziqtirgan ushbu masalaga doir mulohazalar bilan bo‘lishadi.
Oʻzbekistonda oliy taʼlim
Universitetlarning yetuk mutaxassis bo‘lishda nechog‘lik ahamiyatga ega  haqida fikr yuritishdan avval Oʻzbekistonda qancha OTMʼlar borligiga toʻxtalib oʻtish oʻrinli boʻladi. Chunki bu oliy taʼlimga qanchalik talab yuqoriligi, qiziqish borligi haqida xulosa qilishga yordam beradi.
2022-yilgi maʼlumotlarga koʻra, yurtimizdagi OTMʼlar soni 159 tani tashkil qiladi. Shundan 87 tasi hududlarda joylashgan boʻlsa, eng koʻpi Toshkent shahriga toʻgʻri keladi. Yaʼni qayd qilinishicha, poytaxtda jami 72 ta OTM joylashgan.
Oʻzbekistondagi xorijiy oliy taʼlim tashkilotlari soni oxirgi 3 yilda ikki barobarga koʻpaygan. 2020/2021-oʻquv yili boshida respublika boʻyicha 20 ta xorijiy oliy taʼlim tashkiloti faoliyat yuritgan. 2022-yilgi holatga koʻra esa taʼlim inspeksiya tomonidan litsenziyalangan nodavlat oliy taʼlim tashkilotlari soni 42 taga yetgan. Ammo bu hali hammasi emas. 2022-2026 yillarga moʻljallangan Yangi Oʻzbekiston taraqqiyot strategiyasiga koʻra, nodavlat taʼlim xizmatlari koʻrsatuvchi tashkilotlarga sharoit va imkoniyatlarni kengaytirish, ularning ulushini 2026-yilda 8 foizga oshirish rejalashtirilgan.
Endi yana bir qiziq masalaga toʻxtalib oʻtsak. Xoʻsh, yurtimizda shuncha universitet bor ekan, ulardan qay biri eng yaxshi? Bu savolga har kim obyektiv va subyektiv sabablarga koʻra turli javob berishi mumkin. Taʼlim sifatini nazorat qilish inspeksiyasining 2022-yil noyabr oyida eʼlon qilgan Oliy taʼlim muassasalari milliy reytingida esa Toshkent irrigatsiya va qishloq xoʻjaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti birinchi oʻrinda. Ushbu roʻyxatga koʻra, Oʻzbekiston milliy universiteti ikkinchi, Toshkent tibbiyot akademiyasi esa uchinchi oʻringa loyiq topilgan. Samarqand davlat universiteti va Toshkent moliya instituti esa keyingi oʻrinlarni band qilgan.
Oliy taʼlimni bitirish yaxshi kasb uchun kafolatmi?
Oliy taʼlim chindan ham yaxshi, unda faoliyat yuritadigan pedagoglar darhaqiqat katta tajribaga ega boʻlsa, tanlangan sohada muvaffaqiyatli karyera qilish uchun yetarli bilimlarga ega boʻlish mumkin. Lekin boshqa ehtimoliy holatlar borligini ham unutmaslik kerak. Masalan, statistika maʼlumotlariga koʻra, 2021-yilda 103,9 ming nafar talaba Oʻzbekiston oliygohlarini bitirgan. Shunga qaramay, mazkur raqam talabalarning bari oʻz mutaxassisligi boʻyicha ishlayotganini anglatmaydi. Bitiruvchilar orasida turli sabablarga koʻra, sohasini almashtirgan yoki umuman ishsizlar ham ancha boʻlishi mumkin. Buning boisi nafaqat taʼlimning sifati, balki oilaviy sharoitdan kelib chiqib qilingan shaxsiy qaror, moddiyat bilan bogʻliq muammo hamda boshqa omillar bilan bogʻliq boʻladi aksariyat holda.
Nima uchun OTMʼda oʻqish kerak?
Ayrimlar bugungi kunda OTMʼda oʻqishga hojat yoʻq, oʻquv markazlari yoki video darslar orqali ham u yoki bu sohani yaxshilab oʻrganish mumkin, degan fikrni ilgari suradi. Agar gap dasturlash, xorijiy tillar yoki grafik dizaynerlikka oʻxshagan kasblar haqida ketayotgan boʻlsa, yuqoridagidek fikrlovchilar qaysidir maʼnoda haqdir ehtimol. Lekin tibbiyot, pedagogika, arxitektura va yurisprudensiyaga oʻxshagan sohalarda ishlash uchun kurslarni tamomlash kamlik qiladi. Negaki, ertaning umidi boʻlgan yosh avlodga taʼlim berish, insonlarning dardiga malham boʻlish, zilzila-yu ofatlarga bardoshli turar-joylarni qurish, qonun va haq-huquqlar ustuvorligini taʼminlashga hissa qoʻshish, qolaversa, shunga oʻxshash sohalarda faoliyat yuritish oʻta katta tajriba, malaka, nazariyani chuqur bilib, amaliyot bilan umumlashtiradigan yetuk mutaxassis boʻlishni talab qiladi.
Universitetda oʻqiganlar moʻmayroq daromad topadimi?
Dunyo tajribasida xodimga beriladigan oylik maosh, uning oʻz ishini yaxshi bilishi, tajribasidan tashqari, taʼlim darajasiga qarab ham belgilanadi. Taʼlim darajasi qanchalik yuqori boʻlsa, ishchining daromadi ham shuncha baland boʻladi. Yaʼni oddiyroq tushuntirsa, o‘rta ma’lumotli moliya yoki tibbiyot xodimining oyligi, PhD yoqlagan hamkasbinikidan sezilarli farq boʻladi. Ammo bu absolyut shunday degani emas. Oʻz navbatida diplom talab qilmaydigan sohalar borligi, ularda ish natijasi muhimroq ekanligini ham taʼkidlab oʻtish kerak.
Shuningdek, akademik muvaffaqiyatlarga erishish, tadqiqot va izlanishlar qilishni istovchilar uchun universitet ayni muddao. Bakalavrdan keyin magistraturaga topshirish, PhD himoya qilib, dars berish hamda ilmiy tadqiqotlar qilish imkoniyati mavjud.
Talabalik vaqtida karyera uchun muhim boʻlgan dunyoqarash shakllanadi
Talaba doʻstlaringizdan: “Jurnalist, rassomlarga oliy matematikaning nima keragi bor? Huquq, iqtisodda oʻqiydiganlar ekologiyani oʻrganib nima qiladi”, degan shikoyatni eshitgan boʻlsangiz kerak. “Bir sohani tanlagandan keyin shuni chuqurroq oʻrganish kerak-da, nima keragi bor boshqa fanlarga vaqt sarflab”, degan fikrlar ham begona emasdir, balki sizga. Lekin hammasi biroz boshqacharoq va universitetlarning farqi shunda hamdir ehtimol. Gap shundaki, hayotda kerak boʻladigan boshqa yoʻnalishlar haqida maʼlumot olish, tushunchaga ega boʻlish asnosida dunyoqarash kengayadi, tanqidiy fikrlash rivojlanadi, turli mavzular bir-biri bilan taqqoslanib, fikr va xulosalarni bayon qilish osonroq kechadi.
Yaxshi mutaxassis boʻlasiz, chunki...
Kimyo, biologiya va fizika fakultetida taʼlim oladigan talabalar, universitet laboratoriyalaridan, tadqiqot markazlaridan foydalana oladi. Bu ularning kelgusidagi izlanishlari uchun foydali boʻladi. Shuning singari, rejissorlik, jurnalistika, san’at boʻyicha tahsil oladigan oʻgʻil-qizlar kameradan foydalanadi, ovoz yozish studiyalarida ishlaydi, montajni oʻrganadi. Aslida buning uchun maxsus kurslarga ham qatnash mumkin lekin bu odatda qoʻshimcha mablagʻ talab qiladi. Universitetdagi amaliyot xonalari esa tanlagan sohasi boʻyicha oʻz ustida ishlovchilar uchun ayni muddao boʻladi.
Tabiiyki, har doim ham infratuzilmalardan foydalanish imkoniyati mavjud boʻlmasligi mumkin. Ammo oʻqituvchilarga murojaat qilib, bu borada yordam soʻrash mumkinligi talabalar uchun foydadan holi emas.
Yetuk mutaxassis boʻlish uchun tajriba
Amaliyot dasturlarining mavjudligi universitetdagi taʼlimning yana bir oʻziga xos tomoni hisoblanadi. Negaki, bu faqatgina yaxshi kasb egasi boʻlish uchun keraklicha tajriba toʻplash, sir-asrorlarni oʻrganish, balki hali ishga qabul qilinmay turib, imkoniyatlarni sinash imkonini beradi. Talaba bu vaqt davomida nazariyaning amaliyotga qanchalik hayotga mos yoki yoʻqligini solishtirib, xulosa qilishi, shu asnoda kelajakdagi xatti-harakatlarini belgilab olishi mumkin. Bundan tashqari, agar chindan ham intiluvchan va oʻrganishga chanqoq boʻlsa, ish beruvchining eʼtiborini tortib, oʻqishni tamomlamay turib, ish joyi tayin boʻlishi mumkin.
Kasbiy faoliyat uchun bonus
Universitetda oʻqish davomida xorijiy dasturlar, grantlar, stajirovka va stipendiyalarga hujjat topshirish mumkin. Dasturning qanday ekaniga qarab, xarajatlar universitet, davlat yoki tashkilotchilar tomonidan toʻliq yoki qisman qoplanishi mumkinligi esa talabalar uchun ayni muddao boʻladi. Grant yutib, xorijda oʻqish, boshqa madaniyatni oʻrganish, sayohat qilish esa dunyoqarashni kengaytiradi. Bunday tajribaga ega yoshlar esa nafaqat kasbiy, balki shaxsiy yetuklikka intilishga harakat qiladi. Ustida ishlashdan charchamaydigan, open-minded kadrlarga esa har doim har yerda talab yuqori boʻladi.
Ishda asqatadigan ijtimoiylashishga sabab boʻladi
Oiladagi muhit, feʼl-atvor yoki boshqa sabablar tufayli, baʼzilar koʻpchilik oldida nutq soʻzlash, muloqotga kirishishdan chekinishi mumkin. Universitetdagi tadbirlar, seminar-u konferensiyalar, hatto ogʻzaki imtihonlar ham bu kompleksdan xalos boʻlishga yordam berishi ehtimoldan holi emas. Kelgusidagi faoliyati mijozlar bilan ishlash, auditoriya bilan doimiy aloqada boʻlishi kerak insonlar uchun esa bu juda muhim. Chunki baʼzida yaxshi kasb egasi boʻlish uchun sohani yaxshi bilishning oʻzi kamlik qilishi, ijtimoiy munosabatlarning roli ham ahamiyatli boʻlishi mumkin.
Yana-chi?
Avvaldan deadlineʼni aniq boʻlgan imtihonlar uchun tayyorlanish, kurs ishi va vazifalarni oʻz vaqtida topshirish kerakligi hisobiga talaba oʻqish-ishlarini shunga qarab rejalashtiradi. Oʻqishdan tashqari, volontyorlik qiladigan, sport yoki boshqa mashgʻulotlar bilan shugʻullanadiganlar esa qilinishi kerak boʻlgan ishlarni muhimlilik darajasidan kelib chiqib, ketma-ketligini tartibga soladi. Muddat bilan ishlash va tartib esa time managementʼda juda katta ahamiyatga ega. Bu kasbiy faoliyatda ham asqatadi. Vaqtini toʻgʻri taqsimlaydigan, masʼuliyatli mutaxassislar esa hamisha jamoada alohida hurmatga sazovor boʻladi.
Xulosa qilinadigan boʻlsa, yaxshi kasb egasi boʻlish uchun oliy taʼlim kerak. Lekin oʻsha sohada ishlab keta olish, muvaffaqiyatlarga erishish uchun universitetni tamomlashning oʻzi yetarli emas. Sodda qilib aytganda, bilim, oliy taʼlim bir vosita, undan qanday foydalanish esa insonning oʻziga bogʻliq.

Нужно ли высшее образование, чтобы стать хорошим профессионалом? - Rank.uz
Высшее образование-это возможность, чтобы осознать кем вы хотите стать в будущем и чем хотите заниматься. Студенческие годы- это кроме работы над собой, лучший период не только для изучения определенной области, но и для развития как личности. А для того, чтобы стать хорошим профессионалом? Может ли окончание университета стать основой успешной карьеры? rank.uz , содержащий информации об образовании, делится соображениями по этому вопросу, которые интересуют многих.
Высшее образование в Узбекистане
Прежде чем рассуждать о том, какое значение имеют университеты в становлении зрелыми специалистами, стоит остановиться на количестве вузов в Узбекистане. Потому что это помогает сделать вывод о том, насколько высок спрос и интерес на высшее образование.
По данным на 2022 год, количество вузов в нашей стране составляет 159. Из них 87 расположены в регионах, наибольшее количество приходится на город Ташкент. То есть отмечается, что всего в столице расположено 72 вуза.
Количество иностранных высших учебных заведений в Узбекистане за последние 3 года удвоилось. На начало 2020/2021 учебного года в республике действовало 20 зарубежных высших учебных заведений. А по состоянию на 2022 год количество негосударственных организаций высшего образования, лицензированных инспекцией образования, достигло 42. Но это еще не все. Согласно новой стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы, планируется расширить условия и возможности организаций, оказывающих негосударственные образовательные услуги, увеличить их долю до 8% в 2026 году.
Теперь перейдем к еще одному интересному вопросу. Итак, поскольку в нашей стране так много университетов, какой из них лучший? Каждый может ответить на этот вопрос по-разному по объективным и субъективным причинам. А в Национальном рейтинге высших учебных заведений, опубликованном инспекцией по контролю качества образования в ноябре 2022 года, Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства занимает первое место. Согласно этому списку, Узбекский национальный университет занял второе место, а Ташкентская медицинская академия-третье. Следующие места заняли Самаркандский государственный университет и Ташкентский финансовый институт.
Является ли окончание высшего образования гарантией хорошей профессии?
Высшее образование действительно хорошее, когда педагоги, работающие в нем, имеют действительно большой опыт, можно получить достаточно знаний, чтобы сделать успешную карьеру в выбранной области. Но важно помнить, что есть и другие возможные ситуации. Например, по данным статистики, в 2021 году вузы Узбекистана окончили 103,9 тыс. студентов. Тем не менее, это число не означает, что студенческий бар работает по своей специальности. Среди выпускников по разным причинам также может быть немало тех, кто сменил отрасль или вообще не имеет работы. Таким образом, это будет связано не только с качеством образования, но и с личным решением, основанным на семейных обстоятельствах, проблеме с материалом, а также с другими факторами в большинстве случаев.
Зачем учиться в вузе?
Некоторые высказывают мнение, что сегодня нет необходимости учиться в вузах, что даже через учебные центры или видеоуроки можно досконально изучить ту или иную сферу. Если речь идет о таких профессиях, как программирование, иностранные языки или графический дизайн, те, кто думает выше, в некотором роде возможно и правы. Но для работы в таких областях, как медицина, педагогика, архитектура и юриспруденция, недостаточно пройти курсы. Потому что для того, чтобы дать образование молодому поколению, которое является надеждой завтрашнего дня, стать мазью от боли людей, построить сейсмостойкие жилища, внести свой вклад в обеспечение верховенства закона и прав, а также работать в таких областях, необходимо обладать огромным опытом, навыками, глубокими знаниями теории и стать зрелым специалистом, который суммирует это с практикой.
Те, кто учится в университете, зарабатывают больше?
В мировом опыте ежемесячная заработная плата работника определяется не только его знанием своего дела, опытом, но и уровнем образования. Чем выше уровень образования, тем выше доход работника. То есть, если объяснить проще, зарплата финансового или медицинского работника со средним образованием будет существенно отличаться от зарплаты коллеги со степенью PhD. Но это не значит, что это абсолют. В свою очередь, следует также отметить, что есть области, в которых диплом не требуется, где результат работы более важен.
Кроме того, университет как раз для тех, кто хочет добиться академических успехов, проводить исследования. После бакалавриата есть возможность поступить в магистратуру, защитить докторскую диссертацию и преподавать, а также проводить научные исследования.
В студенческое время формируется мировоззрение, важное для карьеры
Наверное, слышали жалобы у своих друзей-студентов: “журналистам, художникам зачем нужна высшая математика? Зачем учить экологию тем, кто изучает право, экономику”. Не чужды вам и мысли о том, что “после того, как вы выберете одну область, должны углубленно изучать, но зачем потратить время на другие предметы”. Но все немного по-другому, и разница между университетами возможно и в этом. Дело в том, что на основе получения информации о других направлениях, необходимых в жизни, приобретения понимания расширяется кругозор, развивается критическое мышление, различные темы сравниваются между собой, легче высказываются мысли и выводы.
Вы станете хорошим специалистом, потому что...
Студенты, обучающиеся на факультетах химии, биологии и физики, имеют доступ к университетским лабораториям, исследовательским центрам. Это будет полезно для их будущих исследований. Так, мальчики и девочки, обучающиеся режиссуре, журналистике, искусству, пользуются фотоаппаратом, работают в студиях звукозаписи, изучают монтаж. Фактически, для этого также можно пройти специальные курсы, но обычно это требует дополнительного финансирования. А стажировки в университете полезны для тех, кто работает над собой в выбранной области.
Естественно, не всегда может быть возможность доступ к инфраструктуре. Но тот факт, что можно обратиться к учителям и попросить о помощи, не лишен пользы для студентов.
Опыт, чтобы стать зрелым экспертом
Наличие программ практики-еще один специфический аспект университетского образования. Потому что это позволяет не только набраться необходимого опыта, узнать секреты, чтобы стать профессионалом, но и проверить возможности еще до того, как вас примут на работу. В течение этого времени студент может сравнить и сделать выводы о том, насколько жизнеспособна теория для практики, и, таким образом, определить свое будущее поведение. Кроме того, если человек действительно амбициозен и жаждет учиться, он может получить назначение на работу, не закончив учебу, что привлечет внимание работодателя.
Бонус за профессиональную деятельность
Во время учебы в университете можно подать заявку на участие в зарубежных программах, грантах, стажировках и стипендиях. В зависимости от того, какова программа, для студентов будет тот же срок, когда расходы могут быть полностью или частично покрыты университетом, государством или организаторами. Получение гранта, обучение за границей, изучение другой культуры и путешествия расширяют кругозор. С другой стороны, молодые люди с таким опытом стараются достичь не только профессиональной, но и личной зрелости. Кадры open-minded, которые не устают работать над собой, всегда и везде пользуются большим спросом.
Станет причиной социализации на работе
Из-за обстановки в семье, характера или по другим причинам некоторые могут отказываться выступать перед толпой, вступать в диалог. Вряд ли мероприятия в университете, семинары-конференции, даже устные экзамены помогут избавиться от этого комплекса. Для людей, чья будущая деятельность заключается в работе с клиентами, необходим постоянный контакт с аудиторией, а это очень важно. Потому что иногда для того, чтобы стать профессиональным специалистом, недостаточно просто хорошо разбираться в отрасли, роль социальных отношений также может быть значимой.
А еще?
За счет подготовки к экзаменам, курсовой работы и своевременной сдачи заданий, которые заранее определяют Deadline, студент планирует свою учебу соответствующим образом. В дополнение к учебе те, кто занимается волонтерством, спортом или другими видами деятельности, организуют последовательность действий, которые необходимо выполнить, исходя из их уровня важности. С другой стороны, работа со сроками и распорядком имеют большое значение в time мanagement. Это также сказывается на профессиональной деятельности. А специалисты, правильно распределяющие свое время, ответственные, всегда будут пользоваться особым уважением в коллективе.
В заключение, чтобы стать хорошим профессионалом, необходимо высшее образование. Но для того, чтобы работать в этой сфере, добиться успеха, недостаточно просто окончить университет. Проще говоря, знания, высшее образование-это инструмент, и то, как он используется, зависит от самого человека.