Xorijiy tillarni tez va samarali oʻrganishga yordam beradigan metodlar - Rank.uz
Bir nechta til bilish nafaqat kasbiy, balki shaxsiy oʻsish uchun ham muhim sanaladi. Shuning uchun boʻlsa kerak, xorijiy tillardan hech boʻlmaganda birini bilish bugungi davr talabi hisoblanadi. Dunyo boʻyicha eng koʻp ingliz tili oʻrganilishi haqida bilishingizga shubha yoʻq (1,5 million aholi haqida gap ketyapti). Oʻrinli savol tugʻiladi: Xoʻsh, yana qaysi tillarga dunyo miqyosida qiziqish yuqori? Taʼkidlanishicha, dunyoda ikkinchi eng koʻp oʻrganiladigan til fransuz tili hisoblanadi. Keyingi oʻrinlarni xitoy va ispan tillari egallaydigan yettitalik reytingdan nemis, yapon, shuningdek,italyan tili ham joy olgan.
Education First xalqaro taʼlim markazining maʼlumotiga asoslanadigan boʻlinsa, Oʻzbekiston 2022-yilda ingliz tilini bilish darajasi boʻyicha 446 ball bilan 110 davlat orasida 89-oʻrinni egallagan. Rank.uz xorijiy til oʻrganishga ahd qilgan-u qaysi metod yaxshi samara berishini bilmayotgan yosh-u katta uchun foydali boʻlgan maʼlumotlarni havola qiladi.
Birinchi qadam — maqsad qoʻyish
Xorijiy tillarni oʻrganishdan avval yoki bunga kirishish bilan
maqsadingizni aniqlab oling. Til oʻrganish hech qachon zarar qilmasligi, doim kerak boʻlishi haqiqat-u, lekin bu umumiy javob. Maqsadni aniqlashtirib olish, kelajakda muvaffaqiyatga tez va reja asosida erishishga hissa qoʻshishini esdan chiqarmaslik kerak. Yaʼni ingliz, fransuz yoki koreys tilini oʻrganib xorijga oʻqishga ketmoqchimisiz yoki xalqaro kompaniyada ishlashni rejalashtiryapsizmi? Balki keyinchalik boshqa davlatda yashashni istarsiz? Bu qaysi tilni oʻrganishni bilmay, ikkilanib turganlarning nima qilish kerakligi haqidagi savolga javob topishiga yordam beradi. Gap shundaki, hamma joyda lozim boʻladi, deya siz ingliz tilini oʻrganish kerak deb oʻylayotgan boʻlishingiz mumkin. Lekin masalan Germaniyaga borib oʻqish yoki yashashni istaydigan boʻlsangiz, bor diqqatni nemis tilini oʻrganishga qaratish vaqt va imkoniyatlar jihatidan foydaliroq boʻlishi mumkin.
Maqsad va qaysi tilni oʻrganish haqidagi qaroringiz tayin boʻlsa, ana endi oʻzlashtirishingiz va qiziqishingizdan kelib chiqib qaysi metod asosida tayyorlanishni tanlashingiz mumkin.
Oʻrganishni grammatikadan boshlash
Oʻqish, tarjima va qayd qilish — maktab davridan yaxshi tanish boʻlgan mazkur anʼanaviy usulni bilmaydigan odam boʻlmasa kerak oramizda. Ushbu metodda asosan oʻrganilayotgan tilga doir qoida hamda fonetikani oʻrganishga eʼtibor beriladi. Klassik oʻrganishni xohlovchilar uchun ayni muddao boʻlgan ushbu usul, koʻproq amaliy oʻrganishni istovchilarga mos kelmasligi mumkin. Yozma tarjimasi mukammal boʻlishini xohlovchi yoki kelgusidagi faoliyati tilning nazariyasi bilan bogʻliq boʻlganlar uchun esa ayni muddao. Yaxshi tomoni ushbu usulda oʻrgangan oʻquvchilarning bazasi mustahkam boʻladi. Bu grammatik jihatdan toʻgʻri gap tuzishga asos boʻladi.
Ammo asosan yozishdan foydalanilgani hisobiga muloqotga kirishish, fikrni erkin ifodalashda biroz qiyinchiliklar kuzatilishi mumkinligini hisobga olish kerak. Yaʼni bunda siz maʼlum mavzu haqidagi mulohazalarni qogʻozda erkin bayon qila olarsiz ammo yuzma-yuz suhbat yoki bahslarda unchalik ham dadil boʻla olmasligingiz mumkin. Shunga qaramay, bu mazkur metodning keraksiz ekanidan darak bermaydi. Agar mustaqil ravishda ham eshitish va gapirish ustasida koʻproq ishlab, umumlashtirilsa, bemalol ijobiy natijaga erishsa boʻladi.
Audiolingual mеtod
Xorijiy tilni asosan tinglash, eshitganini gapirish orqali oʻrganishga audiolingual mеtod deyiladi. Asosan ogʻzaki nutqqa urgʻu beriladigan ushbu metodda talaffuz muhim rol oʻynaydi. Asosan gapirishga eʼtibor qaratilgani hisobiga grammatika ikkinchi darajali boʻlib qoladi. Qayd qilingan audio bir necha marotaba tinglanadi va ortidan qaytaradi. Bora-bora oʻquvchi jumlalarni avtomatik tarzda takrorlaydigan boʻladi. Natijada talaffuz va intonatsiyaning oʻziga xosliklarini farqlash imkoniyati paydo boʻlishi mumkin. Ammo yana bir alohida eʼtiborga loyiq jihati bor. Gap shundaki, bunda oʻquvchining takrorlashi ongli ravishda boʻlmaydi. Yaʼni zamonlarda adashish, baʼzida nima haqida gap ketayotganini anglamay qolish holatlari ham kuzatilishi mumkin. Lekin grammatik jihatdan bazasi mustahkam, eshitish va gapirishini yaxshilamoqchi boʻlganlar uchun samarali hisoblanadi. Xorijiy tilni oʻrganishni endi boshlaganlarga asosiy metod sifatida foydalanish tavsiya qilinmaydi, audiolingual usuldan qoʻshimcha sifatida foydalanish yaxshi samara beradi.
Kommunikativ metod
Kommunikativ yondashuv eng samarali va keng tarqalgan metodlardan biri hisoblanadi. Mazkur usulni qoʻllashdan asosiy maqsad oʻquvchini boshqa, yaʼni oʻrganayotgan tilda fikrlashga undashdan iborat. Yangi til oʻrganayotgan odamda eng koʻp kuzatiladigan muammo: dastlab biron narsa haqida gapirmoqchi boʻlsa, uni oʻz tilida nima ekanini eslab olish, soʻngra xayolan uning xorijiy tildagi tarjimasi nimaligini yodga olish, ana undan keyingina tilga koʻchirish boʻladi. Kommunikativ usul bilan til oʻrganayotgan odamni esa ushbu muammo deyarli bezovta qilmaydi. Bundan tashqari, koʻp manbalar bilan ishlash, amaliyot usullarning bir qanchaligi, qolaversa, boshqalar bilan dolzarb, hayotiy voqea-hodisalarni muhokama qilish mumkinligi afzalliklaridan hisoblanadi. Bonusi doimiy muloqot qilish hisobiga nutq, fikrlarni ifodalashda toʻsiq boʻlmaydi. Shuning uchun boʻlsa kerak mazkur metod orqali oʻrganish tez va ijobiy natijaga erishish imkonini beradi. Yanada samarali boʻlishi uchun esa parallel ravishda lugʻat boyligini koʻpaytirib borish, yangi soʻzlarni qoʻllashga harakat qilish, shu bilan birga, grammatikani ham takrorlab turish tavsiya qilinadi.
Ilya Frank metodi
Bir vaqtning oʻzida ikki matn: original va tarjima bilan ishlash bilan namoyon boʻladigan ushbu usul xorijiy tilni allaqachon boshlagan-u, ustida ishlamoqchi, yanada mustahkamlamoqchi boʻlganlar uchun ayni muddao. Ammo zamonaviy soʻzlarni oʻzida mujassam qilmagani va faqat matn bilan ishlashdan iborat ekani sabab birgina shu metodning oʻzi bilan cheklanish kamlik qiladi.
Mustaqil ravishda oʻrganish uchun nima qilish kerak?
Hatto oʻquv markaziga qatnagan, repetitor yollagan taqdiringizda ham samarali natija erishish uchun ham mustaqil ravishda oʻz ustingizda ishlashga harakat qiling. Agar moliyaviy yoki boshqa sabablarga koʻra mutaxassis yordamidan foydalana olmasangiz oʻzingiz uchun haftalik reja tuzib oling. Har kuni yoki kunora muntazam ravishda shugʻullanishga harakat qiling. Ishni grammatik bazani mustahkamlashdan, qoidalarni koʻzdan kechirishdan boshlang. Muayyan mavzuga doir oʻrganganingizni darhol amaliyotda qoʻllang.
Masalan, deylik ingliz tilida Present simple yoki deylik To Beʼga doir qoidalarni oʻrgansangiz, ularni qoʻllab gap, keyin esa hikoya tuzing. Doʻst/dugonangizga hikoyani aytib berib, shu mavzuda savol-javob qiling. Qoʻshimchasiga YouTube orqali mavzuga oid eng qiziq kontentlarni koʻrib chiqing. Internetdan istalgan mavzudagi testlarni yuklab olib, mustaqil yechsangiz ham boʻladi (aksariyatining javoblari boʻladi, keyin
tekshirib olishingiz mumkin ).
Masalan, yoʻl-yoʻlakay sizga qiziq mavzudagi podcast tinglang. Doʻstingiz/dugonangizga oʻzaro muloqotni xorijiy tilda qilishni taklif qiling. Tushunish qiyin boʻlmagan filmlarni tomosha qilishni, kitob oʻqishni kanda qilmang.
Gapirishga, muloqot qilishga harakat qiling
Hatto lugʻat boyligingiz yetarli boʻlmagan taqdirda ham bilgan soʻzlaringizni qoʻllab gap tuzishga urining. Oson va qiziqroq boʻlishi uchun yaxshi koʻrgan qoʻshigʻingizning matnidagi soʻzlarni yodlab, ularni muloqotda toʻgʻri qoʻllab koʻrsangiz ham boʻladi. Xato qilishdan, kamchiliklar boʻlishidan qoʻrqmang. Oʻzingizni vaqti-vaqti bilan ragʻbatlantirishni ham unutmang.
Foydali manbalardan foydalaning
Aksari mamlakatlarni, xorijiy til oʻrganuvchi fuqarolarga moʻljallangan maxsus dasturlari boʻladi. Rasmiy manbalar orqali ular bilan tanishib chiqish ham zarar qilmaydi. Umuman olganda internet orqali istalgan tildagi, xohlagan maʼlumotni topishingiz mumkin, shunchaki iloji boricha saralab, ishonchli manbalardan foydalaning.
Foydali ilovalar
Zamonaviy hayotda biz eng koʻp telefon bilan birga vaqt kechiramiz. Quyidagi statistika esa buning naqadar haqiqat ekaniga yaqqol misol boʻla oladi. Maʼlumotlarga koʻra, odam har kuni oʻrtacha telefon qarshisida 3 soat-u 15 daqiqa boʻladi, har 5 smartfon foydalanuvchisidan biri esa telefon bilan 4,5 soatdan koʻproq vaqt sarflaydi. Ha, bu kishini mulohazaga undaydigan koʻrsatkich. Lekin shunga qaramay, xavotirga tushishning oʻzi bilan ushbu muammoga yechim topib boʻlmaydi. Yaxshisi undan foydali maqsad yoʻlida foydalanish kerak. Qanday deysizmi? Juda oddiy. Til oʻrganishga yordam beradigan Duolingo, Urban dictionary va shunga oʻxshash boshqa ilovalarni AppStore va PlayMarketʼdan yuklab olish orqali.

Изучение иностранных языков: какие методы работают быстро и хорошо? - Rank.uz
Знание нескольких языков считается важным не только для профессионального, но и для личностного роста. Вероятно, поэтому знание хотя бы одного из иностранных языков является требованием сегодняшней эпохи. Нет сомнений в том, что вы знаете, что английский язык изучается больше всего в мире (речь идет о 1,5 миллионах жителей). Уместно задать вопрос: Итак, какие еще языки вызывают наибольший интерес во всем мире? Отмечается, что вторым наиболее изученным языком в мире является французский. Немецкий, японский, а также итальянский языки входят в семерку рейтингов, за которыми следуют китайский и испанский языки.
Согласно данным Международного образовательного центра Education First, Узбекистан занял 89-е место среди 110 стран с 446 баллами по уровню владения английским языком в 2022 году. Rank.uz предоставляет полезные информации тем молодым и взрослым людям, которые взяли на себя обязательство выучить иностранный язык, но не знают, какой метод работает лучше всего
Первый шаг-поставить цель
До или во время изучения иностранных языков определите свою цель. Правда, что изучение языка никогда не повредит и всегда необходимо, но это общий ответ. Важно помнить, что конкретизация цели способствует быстрому и планомерному достижению успеха в будущем. То есть вы собираетесь учиться за границу, изучая английский, французский или корейский, или планируете работать в международной компании? Может быть, позже вы захотите жить в другом штате? Это поможет тем, кто колеблется, не зная, какой язык выучить, найти ответ на вопрос, что делать. Дело в том, что вы можете подумать, что вам нужно выучить английский язык, потому что он вам понадобится везде. Но если, например, вы хотите поехать учиться или жить в Германию, есть сосредоточение внимания на изучении немецкого языка может быть более полезным с точки зрения времени и возможностей.
Если ваша цель и решение о том, какой язык вы хотите выучить, определены, то теперь можно выбрать, какой метод вы хотите освоить и к какому методу подготовиться, исходя из ваших интересов.
Начало обучения с грамматики
Читать, переводить и делать заметки-вряд ли кто-то из нас не знает этого традиционного метода, хорошо знакомого со школьных времен. В этом методе основное внимание уделяется правилу изучаемого языка, а также изучению фонетики. Этот метод, который является тем же термином для тех, кто хочет учиться классически, может не подойти тем, кто хочет учиться более практично. А для тех, кто хочет, чтобы письменный перевод был идеальным, или для тех, чья будущая деятельность связана с теорией языка, то же самое верно. С другой стороны, у студентов, которые учатся таким образом, будет солидная база. Это будет основой для построения грамматически правильного предложения.
Но, вступая в общение в основном за счет использования письма, следует учитывать, что могут наблюдаться некоторые трудности в свободном выражении мысли. То есть в этом вы можете свободно изложить на бумаге суждения по определенной теме, но вы не можете быть такими смелыми в личных разговорах или дебатах. Тем не менее, это не означает, что данный метод не нужен. Если самостоятельно усерднее поработать над слушанием и речью, и обобщить, то можно легко добиться положительного результата.
Аудиолингвальный метод
Изучение иностранного языка, в основном, путем прослушивания, произнесения услышанного называется аудиолингвальным методом. Произношение играет важную роль в этом методе, в котором упор делается в основном на устную речь. Грамматика остается второстепенной, учитывая, что основное внимание уделяется разговорной речи. Записанный звук воспроизводится несколько раз и затем возвращается. Постепенно читатель будет автоматически повторять предложения. В результате может появиться возможность различать особенности произношения и интонации. Но есть еще один аспект, заслуживающий особого внимания. Дело в том, что при этом повторение читателя не происходит сознательно. То есть также могут наблюдаться случаи заблудиться во времени, иногда не понимая, о чем идет речь. Но грамматически база прочная, эффективная для тех, кто хочет улучшить свой слух и речь. Тем, кто только начинает изучать иностранный язык, не рекомендуется использовать его в качестве основного метода, хороший эффект дает использование аудиолингвального метода в качестве дополнительного.
Коммуникативный метод
Коммуникативный подход считается одним из самых эффективных и распространенных методов. Основная цель применения этого метода-побудить читателя думать на другом языке, который он изучает. Наиболее частая проблема, с которой сталкивается человек, изучающий новый язык: сначала он хочет о чем-то поговорить, вспомнить, что это такое на его родном языке, а затем мысленно вспомнить, что это за перевод на иностранный язык, а затем только потом перевести на язык. С другой стороны, человека, изучающего язык коммуникативным способом, эта проблема практически не беспокоит. Кроме того, работа со многими источниками является преимуществом того факта, что несколько практических методов могут обсуждать текущие жизненные события с другими. Бонус в том, что за счет постоянного общения речь не становится помехой в выражении мыслей. Поэтому необходимо, чтобы обучение с помощью этого метода позволяет получить быстрый и положительный результат. Для большей эффективности рекомендуется параллельно увеличивать словарный запас, стараться использовать новые слова, при этом повторяя грамматику.
Метод Ильи Франка
Два текста в одно время: этот метод, проявляющийся в работе с оригиналом и переводом, является актуальным для тех, кто уже начал изучать иностранный язык и хочет работать над ним, укреплять его.Но тот факт, что он не включает современные слова и состоит только из работы с текстом, является причиной того, что недостаточно ограничиться одним только этим методом.
Что делать, чтобы учиться самостоятельно?
Даже если вы посещали учебный центр, нанимали репетитора, старайтесь работать над собой самостоятельно, чтобы добиться эффективного результата. Составьте для себя еженедельный план, если вы не можете воспользоваться помощью специалиста по финансовым или другим причинам. Старайтесь заниматься регулярно каждый день или через день. Начните работу с укрепления грамматической основы, изучения правил. Немедленно применяйте на практике то, что вы узнали по определенной теме.
Например, если вы изучаете правила, скажем, Present simple или To be на английском языке, составьте предложения, а затем рассказ. Задавайте вопросы и ответы по этой теме, рассказывая историю другу/другу. Ознакомьтесь с наиболее интересным контентом по этой теме на YouTube. Можно даже скачать тесты по любой теме из интернета и решить их самостоятельно (у большинства будут ответы, тогда вы можете проверить).
Например, послушайте на ходу подкаст на интересующую вас тему. Предложите другу/другу общаться на иностранном языке. Увлекайтесь просмотром фильмов, чтением книг, которые нетрудно понять.
Старайтесь говорить, общаться
Попробуйте составить предложение из слов, которые вы знаете, даже если у вас недостаточно словарного запаса. Чтобы было проще и интереснее, можно даже запомнить слова из текста любимой песни и правильно поддержать их в общении. Не бойтесь ошибиться, иметь недостатки. Не забывайте также время от времени мотивировать себя.
Используйте полезные ресурсы
В большинстве стран будут специальные программы, предназначенные для граждан, изучающих иностранный язык. Не помешает и ознакомиться с ними через официальные источники. Как правило, вы можете найти информацию на любом языке в интернете, какую захотите, просто отсортируйте ее как можно лучше и используйте надежные источники.
Полезные приложения
В современной жизни мы больше всего проводим время с телефоном. Однако приведенная ниже статистика является ярким примером того, насколько это правда. Сообщается, что в среднем человек проводит перед телефоном 3 часа 15 минут в день, в то время как каждый 5-й пользователь смартфона проводит с телефоном более 4,5 часов. Да, это показатель, который побуждает человека задуматься. Но, тем не менее, сама по себе тревога не может быть решением этой проблемы. Лучше всего использовать его в полезных целях. Как сказать? Очень просто. Загрузив Duolingo, Urban dictionary и другие подобные приложения из AppStore и PlayMarket, вы сможете выучить язык.