Universitetga tayyorgarlik: Mutaxassislikni qanday tanlash kerakligi va imtihonlarga tayyorlanish haqida  - Rank.uz
Universitetga tayyorgarlik: Mutaxassislikni qanday tanlash kerakligi va imtihonlarga tayyorlanish haqida
“Taʼlim — sivilizatsiya translyatsiyasi”, — degan edi tarixda qolgan mashhur shaxslardan biri. Darhaqiqat, munosib hayot kechirish, olamshumul kashfiyotlar boʻlishi uchun ilm-fan doim prioritetda boʻlishi, yosh avlod sifatli taʼlim olishi kerak. Quvonarlisi, najot faqat va faqat taʼlimda ekanini tushunib yetayotgan insonlar soni tobora ortmoqda. Buni universitetda oʻqishga talabgorlar soni yildan-yilga koʻpayayotganidan ham bilsa boʻladi.
Davlat test markazi (DTM) maʼlumotlariga koʻra, 2021-2022-oʻquv yili uchun 892 242 nafar abituriyent test sinovlarida ishtirok etgan boʻlsa, 2022-2023 oʻquv yili uchun ushbu koʻrsatkich 1 million 73 ming 821 nafarni tashkil qilgan.
Oʻtgan yilgi maʼlumotga qaralsa, abituriyentlar (birinchi taʼlim yoʻnalishiga nisbatan) tomonidan eng koʻp tanlangan oliy taʼlim muassasalari roʻyxatida Oʻzbekiston milliy universitetini yetakchilik qilganini bilish mumkin. Toshkent davlat pedagogika universiteti bu borada ikkinchi oʻrinda boʻlsa, Namangan davlat universiteti roʻyxatda uchinchi boʻlgan. Qayd qilinishicha, keyingi oʻrinlarni Urganch davlat universiteti hamda Jizzax davlat pedagogika instituti egallagan.
May oyining oxiri, iyun oyining boshlari maktab/ kollej bitiruvchilari uchun juda ham masʼuliyat va hayajonli payt hisoblanadi. Oʻgʻil-qizlarning aksariyati allaqachon qaysi universitetga topshirishga qaror qilib ulgurganiga qaramay, oxirgi lahzalarga borib, fikri oʻzgarishi, hatto ayrimlar hali hanuz qaysi universitet, yoʻnalishni tanlashni bilmay turgan boʻlishi mumkin. Ammo buning vahimali tomoni yoʻq. Negaki, oʻsmir yoshidagi oʻquvchilarning mustaqil va katta hayot oldidan ikkilanishi, aniq qaror qabul qilishga qiynalishi oʻta normal. Shuni inobatga olgan holda, taʼlimga oid deyarli barcha maʼlumotlarni oʻzida mujassam qilgan Rank.uz imtihonlarga qanday tayyorlanish kerakligi, qaysi sohada oʻqishni bilmay, boshi qotib turgan yigit-qizlarga asqatadigan tavsiyalarni taqdim qiladi.
Boshqalarning tanlovi asosida qaror qabul qilmang
Oʻzbek oilalarida aksariyat holda: “Oʻgʻlim katta boʻlsa, oila kasbini davom ettirib, shifokor boʻladi” yoki “Oilali boʻlganda muammo boʻlmasligi uchun qizimni oʻqituvchi qilaman”, — deya oldindan farzandlarining kelajagi uchun qaror qilib qoʻyish holatlari koʻp uchraydi. Ota-ona farzandiga yomon boʻlishini xohlamasligiga shubha yoʻq, lekin kelajak, bir umrlik kasb haqida gap ketganda, inson oʻz hayoti bilan bogʻliq qarorni oʻzi qabul qilishi, bunda qiziqish va xohishlari inobatga olinishi kerak. Ota-ona, oilaning kutuvlarini amalga oshirish, bir umr pushaymon boʻlib yashashga sabab boʻlib qolmasligi lozim.
Shunday ekan, birinchi navbatda yigit-qizlar oʻzini ertaga qaysi sohada koʻrayotganini aniqlab olishi, turli omillarni taroziga solib, chindan ham shunga koʻzi yetadimi yoki yoʻqligini mulohaza qilib koʻrishi kerak. Ota-ona farzandining bolaligidan shu kungacha boʻlgan salohiyati, iqtidoridan kelib-chiqib uni toʻgʻri yoʻnaltirsa, maslahat bersa maqsadga muvofiq boʻladi.
Qiziqish, xohish asosida mantiqan tanlov qiling
Agar matematika, iqtisod singari fanlarga qiziqsangiz, ekologiya yoki psixologiyaga, ona-tili, xorijiy tillar yo tarixga qiziqsangiz dasturlash, dizaynerlik yoki shifokorlikka topshirib yurmang, tagʻin. Albatta, qaysi sohani tanlash xohishingizga havola, bunga eʼtiroz yoʻq. Shunchaki, qiziqish asosida mantiqiy tanlov qilish ertangiz, kasbiy faoliyatingiz uchun foydadan holi boʻlmasligini unutmasligingiz kerak. Bu nafaqat oʻz hayotingiz, balki jamiyatga ham taʼsir qiladi. Gap shundaki, rivojlanish uchun mamlakatning yaxshi mutaxassislarga ehtiyoji bor. Malakali, professional kadr boʻlish uchun esa sohani mukammal oʻrganishdan tashqari, uni yaxshilanishi uchun sidqidildan faoliyat yuritish, buning uchun inson kasbini yaxshi koʻrishi kerak. Hammasi zanjirdek bir-biriga aloqador, anglaganingizdek.
Kelajagi bor sohalarga eʼtibor qarating
Qiziqishlar aniq bir sohaga boʻlmasa-chi, unda nima qilish kerak? Bunday vaziyatda jahon mehnat bozori, eng talabgir va kelajagi bor sohalarni oʻrganib, tahlil qilib koʻrish ayni muddao. Xulosa qilishdan avval reyting, statistik maʼlumotlarni qiyoslab koʻring. Kerak boʻlsa yoʻnalishlarning ertasi bilan bogʻliq gipotezalar, daromadlarining qanchalik stabil yoki yoʻqligi haqidagi tendensiyalarni ham koʻzdan qochirmang.
Imtihonlarga qanday tayyorlanish kerak?
Soha tayin boʻlsa, eng muhim va asosiy qadamlardan biri kirish imtihonlariga tayyorlanish hisoblanadi. Aslida maqsad aniq boʻlsa, oʻqishga tayyorgarlik qancha erta boshlansa, shuncha yaxshi. Agar baza mustahkam boʻlsa, oz muddatda ham samarali tayyorlanish imkoni bor. Faqat bunda zoʻriqish va bosim bilan oʻqishga toʻgʻri kelishi mumkin.
Bilimga suyaning
Imtihon natijasi ijobiy boʻlishi, universitet talabasi boʻlish uchun bir kafolat bor – bu faqat va faqat bilim. Topshirilayotgan yoʻnalish boʻyicha qanday fanlardan imtihon boʻlishini aniqlab, jiddiy tayyorlanish muvaffaqiyatga eltuvchi yoʻl hisoblanadi. Shu darajada tayyorlanish kerakki, oʻtolmasam-chi, degan shubhaga oʻrin qolmasin.
Vaqtingizni toʻgʻri taqsimlang
Tayyorgarlik jarayonida odatiy turmush tarzini biroz oʻzgartirish, odatdagidan koʻproq shugʻullanish foydadan holi emas. Lekin shu bilan birga oʻz vaqtida dam olish, ovqatlanish kerakligi, uyquning meʼyorda boʻlishiga ham eʼtibor qaratish kerak. Negaki, miya oʻta faol boʻlgani hisobiga koʻproq energiyaga ehtiyoj sezadi. Bunday vaqtda qilinadigan ish va mashgʻulotlarni muhim va muhim boʻlmaganga ajratib olish yaxshi samara beradi. Masalan, kompyuter oʻyinlari va televizor tomosha qilishni oʻqishga kirish uchun hech qanday hissasi yoʻq. Lekin toza havoda oʻttiz daqiqa sayr qilish yoki velosiped uchish qon aylanishini yaxshilashi, tetiklashtirishi bu esa imtihon tayyorgarligi uchun naqadar muhimligini anglash kerak.
Psixologik tayyorgarlik
Imtihonga faqat fan nuqtayi nazaridan emas, psixologik jihatdan ham tayyorlanish muhim sanaladi. Chunki, bu katta hayotga qoʻyilayotgan ilk qadamlardan biri. Shunday ekan hayotingiz oldidagi masʼuliyatni his qilib, qoʻlingizdan kelgancha yaxshilab tayyorlanishdan tashqari, har bir inson xato qilishi mumkinligi, baʼzida turli omillar hisobiga natijalar kutganimizdek boʻlmasligi mumkinligini ham yodda tuting.
Faqat oʻqib, oʻrganish bilan cheklanmang
Oʻrganayotgan soha, unga doir muhit yaratishga harakat qiling. Masalan, yoʻnalishingiz boʻlsa, xonangiz devorlariga yodlagan yangi soʻzlaringiz, jumlalarni yozib, yopishtirib qoʻying. Transportdaligingiz yoki boʻsh vaqtingizda oʻsha tildagi musiqalarni tinglashga harakat qiling. Dam olish kunlari film tomosha qiling. Bu har tomonlama foyda berishi aniq.
Yana bir muhim tavsiya
Pedagog boʻlmoqchimisiz yoki tibbiyot xodimi farqi yoʻq, yaxshilab kuzatib, tahlil qilib koʻring. Masalan, oʻqituvchingiz dars oʻtishda asosan nimalarga eʼtibor beradi? Mavzuni qanday tushuntiradi va toʻsatdan paydo boʻlgan muammoli vaziyatlarda qanday yechim topadi? Shuningdek, sohangizga qarab yaqin poliklinika, bank va istalgan maskanga borib kuzatsangiz boʻladi. Bu qiziqishlar va real vaziyatning qanchalik bir-biriga muvofiqligini taroziga solish, tasavvur paydo qilishga yordam berishi mumkin. Gap shundaki, asosiy vazifalardan tashqari, siz xayolingizga ham keltirmagan kasbning nozik tomonlari, ayrim nyuanslar boʻlishi, bu haqida esa siz bexabar boʻlishingiz mumkin. Agar shularni bilgandan keyin ham fikringiz oʻzgarmasa, demak sizning soha tanlash borasidagi fikringiz qatʼiy boʻladi.

Подготовка к университету: о том, как выбрать специальность и подготовиться к экзаменам  - Rank.uz
«Образование — это передача цивилизации», — сказал один из знаменитых личностей, вошедших в историю. Ведь для того, чтобы достойно жить, чтобы были глобальные открытия, наука всегда должна быть в приоритете, молодое поколение должно получать качественное образование. К счастью, все больше и больше людей осознают, что спасение заключается только в образовании. Об этом также можно судить по тому, что количество претендентов на обучение в вузе увеличивается из года в год.
По данным Государственного центра тестирования (ГЦТ), в 2021-2022 учебном году в тестировании приняли участие 892 242 абитуриента, а в 2022-2023 учебном году этот показатель составил 1 миллион 73 тысячи 821.
Если взглянуть на данные за прошлый год, можно узнать, что в списке высших учебных заведений, наиболее отобранных абитуриентами (по отношению к первому направлению образования), лидирует Национальный университет Узбекистана. Вторым по этому показателю стал Ташкентский государственный педагогический университет, третьим-Наманганский государственный университет. Отмечается, что следующие места заняли Ургенчский государственный университет и Джизакский государственный педагогический институт.
Конец мая, начало июня-очень ответственное и волнующее время для выпускников школ/ колледжей. Несмотря на то, что большинство мальчиков и девочек уже определились, в какой вуз поступать, могут пойти в последний момент и передумать, а некоторые даже до сих пор не знают, какой вуз, направление выбрать. Но в этом нет ничего страшного. Потому что колебания учащихся в подростковом возрасте перед самостоятельной и взрослой жизнью, трудности с принятием конкретных решений-это совершенно нормально. Имея это в виду, Rank.uz, содержащий в себе почти всю информацию об образовании, предлагает советы как подготовиться к экзаменам, тем мальчикам и девочкам, которые не знают по какой сфере учиться.
Не принимайте решения, основываясь на выборе других
В узбекских семьях чаще всего случаются ситуации, когда заранее решают будущее своих детей: “когда сын вырастет, продолжит семейную профессию и станет врачом” или “когда у меня будет семья, я сделаю свою дочь учителем, чтобы не было проблем”. Нет сомнений в том, что родители не хотят, чтобы его ребенку было плохо, но будущее, когда речь идет о профессии на всю жизнь,-это когда человек сам принимает решение относительно своей жизни, при этом должны учитываться его интересы и желания. Реализация родительских, семейных ожиданий не должна стать поводом для жизни с сожалениями.
Поэтому, в первую очередь, парни и девушки должны определить, в какой области они видят себя завтра, взвесить различные факторы и подумать, действительно ли они на это смотрят. Целесообразно, если родители правильно направляют своего ребенка, дают советы, исходя из его потенциала, одаренности с детства до наших дней.
Делайте логичный выбор, исходя из интереса, желания
Если вы интересуетесь такими науками, как математика, экономика, экология или психология или же если интересуетесь родным языком, иностранными языками или историей, не поступайте в программирование, дизайн или медицину. Конечно, вам виднее какую область вы хотите выбрать, нет возражений против этого. Просто нужно помнить, что делать логичный выбор, исходя из интереса, завтра не обойдется без пользы для вашей профессиональной деятельности. Это влияет не только на вашу собственную жизнь, но и на общество. Дело в том, что для развития страны нужны хорошие специалисты. А чтобы стать квалифицированным, профессиональным кадром, помимо отличного изучения отрасли, необходимо усердно работать над ее совершенствованием, для этого человек должен любить свою профессию. Как вы понимаете, все взаимосвязано, как цепочка.
Сосредоточьтесь на сферах, у которых есть будущее
Что делать, если интересы не относятся к определенной области? В этой ситуации необходимо изучить и проанализировать мировой рынок труда, наиболее востребованные и перспективные отрасли. Прежде чем делать выводы о рейтинге, сравните статистические данные. При необходимости гипотезы, связанные с завтрашним днем направлений, также не упускайте из виду тенденции относительно того, насколько стабильны их доходы или нет.
Как подготовиться к экзаменам?
Если выбрана определенная сфера, то одним из самых важных и основных шагов является подготовка к вступительным экзаменам. На самом деле, чем раньше начнется подготовка к учебе, тем лучше, если цель ясна. Если основание прочное, есть возможность эффективно подготовиться даже в кратчайшие сроки. Только в этом случае вам, возможно, придется учиться с напряжением и давлением.
Опирайтесь на знания
Есть гарантия стать студентом вуза, если результат экзамена будет положительным, – это только и исключительно знания. Серьезная подготовка, определив, по каким предметам будет проходить экзамен по направлению, -это путь к успеху. Необходимо подготовиться до такой степени, чтобы не оставалось места для сомнений в том, что я не смогу пройти.
Правильно распределяйте свое время
В процессе подготовки полезно то, что немного изменить привычный образ жизни, заниматься больше, чем обычно. Но при этом необходимо уделять внимание и тому, чтобы вовремя отдыхать, есть, спать было в меру. Потому что мозг нуждается в большем количестве энергии за счет своей сверхактивности. Хороший эффект дает разделение работы и занятий, выполняемых в такое время, на важные и несущественные. Например, компьютерные игры и просмотр телевизора не способствуют поступлению. Но тридцать минут ходьбы или езды на велосипеде на свежем воздухе могут улучшить кровообращение, небходимо понять, насколько это важно для подготовки к экзамену.
Психологическая подготовка
Важно подготовиться к экзамену не только с точки зрения науки, но и психологически. Потому что это один из первых шагов в большую жизнь. Так что помимо того, что вы чувствуете ответственность перед своей жизнью и готовитесь как можно лучше, имейте в виду, что каждый может ошибаться, иногда из-за различных факторов результаты могут быть не такими, как мы ожидаем.
Не ограничивайтесь только чтением и обучением
Постарайтесь создать среду для сферы, которую вы изучаете . Например, если у вас есть направление, напишите новые слова, предложения, которые вы запомнили, на стенах своей комнаты и приклейте их. Попробуйте слушать музыку на этом языке, когда находитесь в транспорте или в свободное время. Смотрите фильмы по выходным. Это обязательно принесет пользу во всех отношениях.
Еще одна важная рекомендация
Неважно, хотите ли вы быть педагогом или медицинским работником, внимательно наблюдайте и анализируйте. Например, на что в основном обращает внимание ваш учитель во время урока? Как он объясняет тему и как находит решение в внезапно возникших проблемных ситуациях? Вы также можете отслеживать, отправляясь в ближайшую поликлинику, банк и любое другое место, в зависимости от вашей области. Взвешивание этих интересов и того, насколько реальная ситуация соответствует друг другу, может помочь создать воображение. Дело в том, что помимо основных обязанностей, есть тонкости профессии, некоторые нюансы, о которых вы даже не догадывались, о которых можете и не подозревать. Если даже после того, как вы это узнаете, ваше мнение не изменится, то ваше мнение о выборе сферы будет твердым.